Dotacje

Choć fotowoltaika jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną obniżyć kwotę widoczną na comiesięcznym rachunku za prąd, to jej instalacja może okazać się zbyt drogim wydatkiem dla wielu rodzin.  Na szczęście istnieją programy dotacyjne mające na celu wspomóc rozwój korzystania z odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Program dofinansowania „Mój prąd”

Najpopularniejszym programem mającym na celu dofinansowanie osób fizycznych w procesie zakupu oraz montażu instalacji PV jest „Mój prąd”. Został on zapowiedziany przez premiera Morawieckiego w pierwszej połowie 2019 roku, i praktycznie od tamtej pory był oczekiwany przez wielu miłośników ekologicznego i oszczędnego stylu życia.

Dzięki owemu przedsięwzięciu możliwe jest otrzymanie bezzwrotnej kwoty pieniężnej w wysokości 5000 złotych, które muszą być przeznaczone na realizację instalacji fotowoltaicznej. Program ten nie wspomoże zarówno małych, jak i dużych firm – dotację pobierać mogą jedynie osoby fizyczne. Istnieje również ograniczenie odnoszące się do wielkości instalacji, nie może ona bowiem przekraczać 10 kWp.

Program ogranicza również budżet państwa – na projekt przeznaczone zostało łącznie miliard złotych, co oznacza, iż beneficjentami będzie dokładnie 200 000 osób fizycznych, a ta niewątpliwie uboga pula wyczerpuje się w zastraszającym tempie.

Sprawdź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dofinansowanie przez miasto stołeczne Warszawa

Bardzo miłym zaskoczeniem było ogłoszenie, iż Urząd Miasta St. Warszawa również pomagał będzie w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla poprzez udzielanie pieniężnych dotacji przeznaczonych na montaż oraz instalację systemów fotowoltaicznych. Mile zaskoczyła również maksymalna kwota, jaką urzędnicy gotowi są potrącić z budżetu miasta. Jest to (maksymalnie) 15 000 złotych, czyli aż trzy razy więcej niż w przypadku programu „Mój prąd”. Osoby starające się o przyjęcie do grona szczęśliwców otrzymują bowiem bezzwrotną dotację równą 30 procentom oszczędności poświęconych na sprzęt oraz montaż instalacji, aż do wspomnianej powyżej kwoty maksymalnej.

Dotacje

Obecnie dostępne są różne źródła finansowania inwestycji z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii w tym w szczególności w elektrownie fotowoltaiczne. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych źródeł finansowania inwestycji jako najciekawsze propozycje wsparcia. W sytuacji gdyby dotacje z różnych powodów nie mogły zostać wykorzystane możliwe są systemy wsparcia oparte o preferencyjne kredyty inwestycyjne.

Skontaktuj się

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu

hCaptcha